RYS HISTORYCZNY
RYS HISTORYCZNY
Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie
W celu odmłodzenia składu orkiestry w r. 1973 zostaje założona orkiestra młodzieżowa, w której funkcję kapelmistrza obejmuje Pan Józef Kowalewski. Jest nim do roku 1985. W tych latach orkiestra prężnie pracuje. Obsługuje uroczystości państwowe. W okresie letnim koncertuje dla społeczeństwa. Uczestniczy w eliminacjach krajowych Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w altach: 1980, 1982 i 1984, gdzie zajmuje pierwsze miejsca zdobywając nagrody. Należy wspomnieć, że od r. 1981 orkiestra współpracuje z Ligą Morską dzięki staraniom zamiłowanego w morzu marynisty Pan Kazimierz Deptuły. Repertuar jest poszerzony o tematykę morską. Muzycy grają w mundurach marynarskich.
Od r. 1985 do chwili obecnej stanowisko kapelmistrza piastuje ppłk mgr Franciszek Józef Bieganowski, absolwent Akademi Muzycznej w Warszawie, który jednocześnie jest aktualnie Dyrektorem Szkoły Muzycznej w Wyszkowie.
W związku z trudnościami finansowymi orkiestra przez kilka lat nie wyjeżdża poza teren województwa. Koncertowała dla ludności miejscowej i miejscowości województwa ostrołęckiego. Brała udział w przeglądach orkiestr dętych w Ostrołęce, gdzie zajmowała I miejsca. Pracując przez wiele lat prężnie i systematycznie orkiestra osiągnęła wysoki poziom muzyczny. Dowodem tego jest to, że postrzegana jest i znana na terenie Polski i poza granicami kraju.
W latach 1995-1997 brała udział w Światowym Festiwalu Studenckim "Fama" w Świnoujściu oraz również w tych latach uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "INTERFOLK" w Kołobrzegu. Te występy orkiestry przekazywał regionalna telewizja i radio, pisała o niej prasa. W tym czasie orkiestra koncertowała w szeregu innych miejscowościach nadmorskich.
W 1997 r. brała udział w IX Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. W 1999 i 2000 r. wzięła udział w Światowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Alsfeld i Rastede Niemcy.
Zawsze zajmowała czołowe miejsca. Młodzież mamy bardzo uzdolnioną i pracowitą. Możemy być z tego dumni. Jest to w 90% młodzież szkolna. Ma szereg zajęć lekcyjnych a znajduje czas na ciężką, żmudną pracę w orkiestrze a tym samym rozwój swego talentu muzycznego.
Nadmienić należy, że na pewno rys historyczny jest niepełny z powodu braku materiałów z lat przedwojennych, ponieważ dokumenty dotyczące działalności straży uległy spaleniu w czasie wojny.
Początek
|